User Panel - en to fr translation catalogue (282 entries)

en: Error
fr: Erreur

en: Password changed successfully
fr: Mot de passe modifié avec succès

en: Send Request
fr: Envoyer une demande

en: Email already exists
fr: L'email existe déjà

en: Check Code
fr: Code de vérification

en: Nothing found
fr: Aucun résultat

en: User not found
fr: Utilisateur non trouvé

en: Order details
fr: Détails de la commande

en: Order number:
fr: Numéro de commande:

en: Condition:
fr: Condition :

en: Date:
fr: Date :

en: Total:
fr: Total :

en: Successful
fr: Réussi

en: Email is required
fr: Une adresse est requise

en: Phone is required
fr: Téléphone requis

en: Display name is required
fr: Le nom à afficher est nécessaire

en: First name is required
fr: Le prénom est requis

en: Last Name is required
fr: Nom requis

en:  is required
fr:  est requis

en: Username cannot be empty
fr: Le nom d'utilisateur ne peut pas être vide

en: Password cannot be empty
fr: Le champ mot de passe ne peut pas être vide

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: The verification code is incorrect
fr: Le code de vérification est incorrect

en: Email Send Failed
fr: Echec de l'envoi de courriels

en: Gift Coupon
fr: Coupon Cadeau

en: license
fr: licence

en: Support Ticket
fr: Ticket de support

en: Message sent successfully
fr: Message envoyé avec succès

en: Change Image
fr: Modifier l’image

en: Copied
fr: Copié

en: Pending...
fr: Attente...

en: medium
fr: moyen

en: strong
fr: fort

en: Login / Register
fr: Connexion / Inscription

en: Register
fr: S'inscrire

en: Login
fr: Connexion

en: Resend
fr: Envoyer à nouveau

en: Recovery
fr: Récupération

en: Hi
fr: Bonjour

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Completed
fr: Terminé

en: In progress
fr: En cours

en: Pending
fr: En attente

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Wallet
fr: Portefeuille

en: Private Message
fr: Message privé

en: Open Tickets
fr: Tickets ouverts

en: Registered
fr: Enregistré

en: days
fr: jours

en: Login with email
fr: Se connecter avec l’email

en: Title
fr: Titre

en: username is required
fr: le nom d'utilisateur est requis

en: Password
fr: Mot de passe

en: Deleting...
fr: Suppression…

en: Go To Plugin
fr: Aller à l’extension

en: new notification
fr: nouvelle notification

en: search
fr: rechercher

en: All
fr: Tout

en: Edit
fr: Modifier

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: Your account has been suspended.
fr: Votre compte a été suspendu.

en: Wizard
fr: Assistant

en: Page setup
fr: Installation des pages

en: Registration
fr: Inscription

en: Previous step
fr: Étape précédente

en: Next step
fr: Étape suivante

en: Authentication
fr: Authentification

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: here
fr: ici

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Check Now
fr: Vérifier maintenant

en: License registration
fr: Enregistrement de licence

en: View details
fr: Voir les détails

en: More information about %s
fr: Plus d’informations sur %s

en: Check for updates
fr: Vérifier les mises à jour

[ctx: the plugin title]
en: The %s plugin is up to date.
fr: Le plugin %s est à jour.

[ctx: the plugin title]
en: A new version of the %s plugin is available.
fr: Une nouvelle version de l'extension %s est disponible.

[ctx: the plugin title]
en: Could not determine if updates are available for %s.
fr: Impossible de déterminer si des mises à jour sont disponibles pour %s.

en: Unknown update checker status "%s"
fr: Mise à jour inconnue statut "%s"

en: There is no changelog available.
fr: Aucun registre de modifications disponible.

en: Saved successfully
fr: Enregistré avec succès

en: Save Setting
fr: Enregistrer les paramètres

en: Notice
fr: Avis

en: Choose an option
fr: Choisir une option

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: upload
fr: télécharger

en: remove
fr: supprimer

en: General Setting
fr: Paramètres généraux

en: Default menus
fr: Menus d’articles par défaut

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Admin Message
fr: Message Administrateur

en: Discount code
fr: Code de réduction

en: General
fr: Général

en: Redirects
fr: Redirections

en: Referral code
fr: Code référant

en: Page layout
fr: Mise en page de la page

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: Alert
fr: Alerte

en: Social Networks
fr: Réseaux sociaux

en: Personalization
fr: Personnalisation

en: Are you sure you want to reset the settings?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser vos paramètres ?

en: Restrict Content
fr: Restreindre le contenu

en: Text
fr: Texte

en: color
fr: couleur

en: Green
fr: Vert

en: Red
fr: Rouge

en: Blue
fr: Bleu

en: Extra Field
fr: Champ supplémentaire

en: required
fr: requis

en: User Meta Name
fr: Meta name utilisateur

en: text
fr: texte

en: textarea
fr: zone de texte

en: select
fr: sélectionner

en: Add items
fr: Ajouter des articles

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Change Email
fr: Changer l'e-mail

en: Enable email verification
fr: Activer la vérification des e-mails

en: dark
fr: sombre

en: light
fr: clair

en: Shortcode:
fr: Shortcode :

en: Form Image
fr: Image du formulaire

en: General Typography
fr: Typographie générale

en: Select page
fr: Sélectionner la page

en: Select Page
fr: Sélection de la page

en: Auto play
fr: Lecture automatique

en: Slider pagination
fr: Pagination du diaporama

en: Items
fr: Articles

en: Link
fr: Lien

en: Icon Box 1
fr: Boîte à icônes 1

en: Icon Box 2
fr: Boîte d’icône 2

en: Box 1
fr: Encadré 1

en: Please Select
fr: Veuillez sélectionner

en: Completed Orders
fr: Commandes terminées

en: Pending Orders
fr: Commandes en cours

en: Refunded Orders
fr: Commandes remboursées

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Icon Box 3
fr: Boîte d'Icône 3

en: Admin Name
fr: Nom de l’administrateur

en: Sub Title
fr: Sous-titre

en: Content
fr: Contenu

en: Last posts
fr: Dernières publications

en: Last tickets
fr: Derniers tickets

en: Last products
fr: Derniers produits

en: Order tracking
fr: Suivi de la Commande

en: Select an option
fr: Sélectionnez une option

en: full width
fr: pleine largeur

en: First column
fr: Première colonne

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Content page
fr: Page de contenu

en: Second column
fr: Deuxième colonne

en: Fav Icon
fr: Favicône

en: Manage menus
fr: Paramêtres

en: Icon
fr: Icône

en: Games
fr: Jeux

en: ChatGPT
fr: ChatGPT (en anglais seulement)

en: Shop
fr: Boutique

en: Custom Menus
fr: Menus personnalisés

en: Disable menu
fr: Désactiver le menu

en: Account details
fr: Détails du compte

en: Orders
fr: Commandes

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Addresses
fr: Adresses

en: Name
fr: Nom

en: Open in New Tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Email Subject
fr: Sujet du courriel

en: Email Content
fr: Contenu de l'e-mail

en: Quick access
fr: Accès rapide

en: Advertising banner
fr: Bannière publicitaire

en: Color
fr: Couleur

en: Disable Notification
fr: Désactiver les notifications

en: Display Name
fr: Afficher le nom

en: Once every 5 minutes
fr: Toutes les 5 minutes

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Save address
fr: Enregistrer l'adresse

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Change Password
fr: Modifier le mot de passe

en: confirm password
fr: confirmation du mot de passe

en: Old Password
fr: Ancien mot de passe

en: Copy the code
fr: Copier le code

en: Latest articles
fr: Derniers articles

en: see more
fr: voir plus

en: Latest products
fr: Nouveautés

en: See all
fr: Voir tout

en: New
fr: Nouveau

en: Day
fr: Jour

en: Go to profile
fr: Aller au profil

en: ago
fr: depuis

en: Order ID
fr: ID de commande

en: Tracking
fr: Suivi

en: Low
fr: Basse

en: Medium
fr: Moyen

en: High
fr: Élevé

en: File
fr: Fichier

en: Expires
fr: Expire

en: Downloads remaining
fr: Téléchargements restant

en: Size
fr: Taille

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Never
fr: Jamais

en: Download
fr: Télécharger

en: Go To Shop
fr: Aller vers la boutique

en: No downloads available yet.
fr: Aucun téléchargement actuellement disponible.

en: Account
fr: Compte

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Last Name
fr: Nom

en: Your Email
fr: Votre Email

en: phone number
fr: numéro de téléphone

en: Save changes
fr: Enregistrer les changements

en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Confirm Password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: You have not set up this type of address yet.
fr: Vous n'avez pas encore configuré ce type d'adresse.

en: New Game
fr: Nouveau jeu

en: Undo
fr: Annuler

en: Keep going
fr: Continuez

en: Try again
fr: Réessayer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Course
fr: Cours

en: Passing Grade
fr: Note minimale

en: No courses!
fr: Aucun cours !

en: Order items
fr: Commander des articles

en: New tracking
fr: Nouveau no de suivi

en: Amount
fr: Montant

en: Complete Purchase
fr: Finaliser l’achat

en: View Details and Downloads
fr: Vois les détails et les téléchargements

en: You have not made any purchases
fr: Vous n'avez fait aucun achat

note: translators: 1: formatted order total 2: total order items
en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
fr[0]: %1$s pour %2$s article
fr[1]: %1$s pour %2$s articles

en: View
fr: Voir

en: Previous
fr: Précédent

en: No order has been made yet.
fr: Aucune commande n'a encore été faite.

en: Browse products
fr: Parcourir les produits

en: Wallet topup
fr: Rechargement Portefeuille

en: Wallet transfer
fr: Transfert de portefeuille

en: Price
fr: Prix

en: No transactions found
fr: Aucune transaction trouvée

en: Personal message
fr: Message personnel

en: Read
fr: Lire

en: Unread
fr: Non lu

en: Priority
fr: Priorité

en: Sender
fr: Expéditeur

en: You are loading
fr: Vous chargez

en: Enter a different amount
fr: Saisissez un montant différent

en: Enter amount
fr: Entrer un montant

en: or
fr: ou

en: Enter Email
fr: Entrez une adresse mail

en: Your Phone
fr: Votre téléphone

en: Enter Phone
fr: Entrez votre téléphone

en: Your Username
fr: Votre nom d'utilisateur

en: Enter Username
fr: Saisir un nom d'utilisateur

en: Register or Login
fr: S'inscrire ou se connecter

en: Your Phone number
fr: Votre numéro de téléphone

en: Enter your phone number.
fr: Entrez votre numéro de téléphone.

en: Verification code
fr: Code de vérification

en: Enter New Password
fr: Entrez votre nouveau mot de passe

en: There was a problem sending the email
fr: Il y a eu un problème d'envoi du courriel

en: Your phone
fr: Votre téléphone

en: edit
fr: modifier

en: Confirmation code
fr: Confirmation

en: Remaining time:
fr: Temps restant :

en: Enter your Password
fr: Entrez votre mot de passe

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Recovery password
fr: Mot de passe

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Edit user account
fr: Modifier le compte utilisateur

en: Sign out
fr: Déconnexion

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Setting
fr: Paramètre

en: Color theme
fr: Couleur du thème

en: subject
fr: sujet

en: Receiver
fr: Destinataire

en: Sending Date
fr: Date d'envoi

en: View Date
fr: Voir la date

en: Category
fr: Catégorie

en: Delete
fr: Supprimer

en: Recipient Email
fr: Email du bénéficiaire

en: Content Message
fr: Message de contenu

en: wizard
fr: assistant

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: User Panel
fr: Panneau utilisateur
